Jaki klimatyzator powinienem kupić?
Dla większości gospodarstw domowych najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja dzielona z odwróconym cyklem . Przeanalizujmy, co to oznacza i przyjrzyjmy się różnym typom klimatyzatorów i ich kosztom.
Klimatyzatory typu split
Składają się z dwóch części: jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, które są połączone rurami z gazowym czynnikiem chłodniczym. Są najczęstszym typem klimatyzatorów i nadają się do pomieszczenia lub otwartej przestrzeni do około 60 metrów kwadratowych.
Klimatyzatory typu multi-split
Podobne do systemów typu split, ale z jedną jednostką zewnętrzną podłączoną do dwóch lub więcej jednostek wewnętrznych. Nadaje się do dwóch lub trzech pomieszczeń, które są stosunkowo blisko siebie, zwłaszcza gdy oddzielne systemy lub system kanałów nie są odpowiednie. Są mniej więcej w tym samym przedziale cenowym, co równoważne oddzielne systemy dzielone.
Systemy klimatyzacji kanałowej
Klimatyzatory ścienne / okienne
Składają się z pojedynczej skrzynki instalowanej przy oknie lub poprzez ścianę zewnętrzną. Nadaje się do pomieszczeń i otwartych przestrzeni do 50 metrów kwadratowych. Mniejsze jednostki można podłączyć do standardowego gniazdka elektrycznego, podczas gdy większe jednostki mogą wymagać dodatkowego okablowania. Nie są tak wydajne jak systemy dzielone, ale generalnie są tańsze.
Klimatyzatory przenośne
składają się z jednego urządzenia, które w razie potrzeby można przenosić z pokoju do pokoju. Większość z nich ma elastyczny kanał, który należy przymocować do okna, aby umożliwić ucieczkę ciepła na zewnątrz. Zastanów się, kiedy zintegrowana opcja nie jest możliwa, ale nie tak wydajna jak systemy dzielone.
Jak działają klimatyzatory z odwróconym cyklem?
Klimatyzator z odwróconym cyklem może ogrzewać i chłodzić – w rzeczywistości jest to jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie domu w zimie.
W trybie chłodzenia klimatyzator typu split pobiera ciepło z powietrza w pomieszczeniu i odprowadza je na zewnątrz przez gazowy czynnik chłodniczy w rurach łączących jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna oddaje ciepło i pompuje schłodzony czynnik chłodniczy do jednostki wewnętrznej, gdzie cykl jest kontynuowany.
W trybie ogrzewania proces jest po prostu odwrócony, aby pobrać energię cieplną z powietrza zewnętrznego i przesłać ją do środka (nawet w chłodne dni w powietrzu zewnętrznym zawsze znajduje się pewna ilość energii cieplnej).
Jeśli potrzebujesz klimatyzacji tylko do chłodzenia latem (np. mieszkasz w regionie o łagodnych zimach lub masz już inne ogrzewanie), klimatyzator z czystym zimnym powietrzem może być dla Ciebie odpowiedni. Są na ogół tańsze niż modele z cyklem odwróconym, ale zwykle mają te same cechy.
Jak duży powinien być klimatyzator w moim domu?
Oto przybliżony przewodnik dotyczący wielkości klimatyzatora, który będzie potrzebny do danej wielkości pomieszczenia.
- Do 20 metrów kwadratowych: 2-2,5 kW
- 20-40 metrów kwadratowych: 2,5-5 kW
- 40-60 metrów kwadratowych: 4-6 kW
- 60-80 metrów kwadratowych: 5-7 kW
- 80+ metrów kwadratowych: 6-9 kW
Warto pamiętać o tych parametrach:
– Modele zbyt wydajne w stosunku do wielkości pomieszczenia mogą często wykonywać krótkie cykle, aby osiągnąć żądaną temperaturę. W efekcie w pomieszczeniu może stać się za zimno lub za gorąco, niedostateczne osuszenie, wzrost zużycia energii i kosztów eksploatacji oraz zużycie systemu.
– Niewymiarowe modele częściej jeżdżą z maksymalną mocą, co może zbyt mocno wysuszać powietrze, a także prowadzić do nadmiernego zużycia.
Następnie wybierz model o takiej samej lub nieco większej pojemności dla pomieszczenia. Na przykład, jeśli Twój pokój potrzebuje modelu o mocy 6 kW, poszukaj klimatyzatora o nominalnej wydajności chłodniczej między 6 kW a 6,5 kW (w przybliżeniu). Zawsze lepiej mieć model nieco powyżej wymaganej pojemności niż nieco poniżej, ale nie przesadzaj z oszacowaniem.
Wreszcie, oto najlepsze klimatyzatory na rynku: jesteśmy pewni, że wśród nich znajdziesz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, w świetle tego, co zostało powiedziane do tej pory.